BFM ja Eesti Lühifilmikeskus ShortEst esitlevad Richard Raskini loeng: lugu lühifilmis

2. märtsil toimub BFMis väga eriline loeng – üks maailma juhtivaid lühifilmi žanri eksperte Richard Raskin kõneleb sellest, mille poolest lühifilm on täiesti omaette ja eriline nähtus, mitte täispika mängufilmi vaene sugulane.

Richard Raskini loeng

Neljapäeval, .2. märtsil
10.00-11.30 loeng /meistriklass (BFM, SuperNova kino)
Loeng on tasuta, ainult eelregistreerimisega SIIN

LOO KUJUNDAMINE LÜHIMÄNGUFILMIS
(90 minutit koos küsimuste-vastustega)

Loeng tutvustab mudelit, mille abil saab mõista, kuidas parimates lühifilmides lugu jutustatakse ja mida saab samas kasutada juhendina lühifilmi stsenaariumi arendamisel. Kui järk-järgulistes mudelites eeldatakse, et lugu läbib lahtirullumiseks teatud astmeid, siis käesolev mudel põhineb arvamusel, et lühifilmi lugu saab kõige paremini jutustada vastandite kaudu, mis tasakaalustavad teineteist. Tutvustame seitset erinevat vastastikust mõjustust ning illustreerime need filmidega. Algusest peale teeme vahe sisse lühifilmi ja ühe teise vormi vahel, millega lühifilmi tihti segi aetakse ja mida Skandinaavias nimetatakse “novellefilm”.
Tahan rõhutada, et tihti aetakse segi LÜHIFILM ja pikem vorm, mida me kutsume NOVELLEFILM’iks. Novellefilm on põhimõtteliselt miniatuurne mängufilm, ja seda eelistatatakse lõputööna filmikoolides. Lühifilm, millega mina töötan, on tavaliselt 6-8 minutit pikk ja on omaette kunstivorm, mille loo jutustamine erineb radikaalselt mängufilmi omast.

LÜHIKE ELULUGU
1941.a. New Yorgis sündinud Richard Raskin õpetab stsenaariumi kirjutamist ja videoproduktsiooni Aarhusi Ülikoolis Taanis. Ta on Suurbritannias välja antava erialaajakirja Short Film Studies toimetaja. Ta on olnud rahvusvaheliste filmifestivalide zhüriides Prantsusmaal, Belgias, Indias, Saksamaal, Inglismaal, Shotimaal, Iirimaal, Hollandis, Norras, Rootsis ja Taanis ning annab pidevalt loenguid lühifilmi loo jutustamise teemadel filmikoolides ja –festivalidel erinevates maades. Tal on ilmunud raamatud Kortfilmen som fortælling (2001) ja The Art of the Short Fiction Film: A Shot by Shot Study of Nine Modern Classics (2002). Raskini artiklid on ilmunud ajakirjades Zeitschrift für Kunstgeschichte, Film History, Journal of Media Practice, Asian Cinema, P.O.V. – A Danish Journal of Film Studies ja The Canadian Journal of Film Studies. New Danish Screen on rahastanud kaht tema stsenaariumide põhjal tehtud lühifilmi, mis on võitnud mitmeid auhindu rahvusvahelistel festivalidel. Raskin on ka uue Professional Bachelor of Arts in Multiplatform Storytelling and Production programmi kaasasutaja Taanis.
Veebileht: www.raskin.dk

Posted in Uudised.