Short Film Market

Hiljuti toimunud rahvusvahelisel Clermont-Ferrand lühifilmide festivalil esitles Eesti oma päris esimest linastust lühifilmi turul (Short Film Market).

Kohalolu maailma tähtsaimal lühifilmi festivalil on oluline teetähis Balti riikide lühifilmitööstuse jaoks. Olles pidevalt tunnustatud oma animatsioonide tõttu – Priit Pärna, Ülo Pikkovi ja Kaspar Jancise  viimaste aastate töid teavad kõik lühifilmi fännid – siis mängufilme ja dokumentaalfilme on vähem esitletud.
“Eesti on väike riik ainult 1,3 miljoni elanikuga, pole ime, et meie toodang on suhteliselt väike”, seletas Peter Murdmaa, Eesti lühifilmi keskuse ShortEst loovjuht. “Kuid meil on mitmeid väga häid filme, mida me tahaksime rahvusvahelisele publikule tutvustada.”
Ei saaks nüüd öelda, et Eesti mitteanimatsiooni lühifilmid oleksid jäänud viimastel aastal ilma eduta – filmid nagu “Vahetus”, “Valguseks/Valguseni/Valgusena” ja “Distants” on kõik edukalt linastunud festivalidel. Kuid lühifilmi maastik on olnud suhteliselt ebaühtlane.
“Ma panin aluse ShortEstile, kuna keegi pidi hakkama maailma vaatajaskonnale valju häälega Eesti lühifilme tutvustama, “ seletab Murdmaa. “Mind inspireeris näiteks Lithuanian Shorts, kellel pärast esimest esinemist Clermont Market’il mõned aastad tagasi on tõepoolest õnnestunud suurendada Leedu mainet ja nähtavust lühifilmimaailmas.”
Äsjane Market Screening’u valik Clermont’is, kus esitleti tööstusesiseselt filme, mil pole veel festivalilinastust olnud, oli suhteliselt eklektiline.
Lisaks animatsioonile esitleti mitmeid nukufilme nagu “Helen’s Birthday”, mille produtsent on Marianne Ostrat, kelle eelmine film Amalimbo, sai EFA nominatsiooni pärast Veneetsia linastust.
“Linastusel oli heatahtlik publik ja ma arvan, et neile avaldas muljet filmide mitmekesisus,” ütles Murdmaa. “Me ootame ja vaatame, millised on tulemused. Kuid see on hea algus ja ma arvan, et Eesti suurendab oma kohalolekut järgnevatel aastatel nii Clermont’is kui teistel lühifilmifestivalidel.”
2018 on Eestile oluline aasta, kui ta koos naabrite Läti ja Leeduga tähistab oma vabariigi 100. sünnipäeva. Selle tähtpäeva tähistamiseks on plaanitud palju kultuurilisi ettevõtmisi ning tundub, et Balti riikide nähtavus saab olema tipus.
 “Ma ootan huviga, mis juhtub 2018. aastal ja loodan näha, kuidas Balti riigid koos demonstreerivad maailmale, milliseid suurepäraseid lühifilme nad toodavad,” ütleb Murdmaa. “Me väga soovime teada anda, et kuigi me oleme väikesed riigid, on meil palju andekaid tegijaid, kes ainult ootavad avastamist.”
20 February 2017, Cineuropa Shorts
Posted in Uudised.